Як виграти спір без суду та що це за дивне слово “медіація”

В деяких ситуаціях спір можна вирішити не звертаючись до суду, а залучивши до врегулювання третю незацікавлену особу, яка може налаштувати сторони на діалог, роз’яснити та проаналізувати конфліктну ситуацію з сторони, та надати учасникам конфлікту вектори можливого вирішення ситуації, при яких спір буде вирішено у оптимальний для кожної сторони спосіб. Таке врегулювання спорів і називається “медіація”.

Участь медіатора при врегулюванні конфлікту або спору

Така незацікавлена особа, тобто гарант переговорів називається медіатором. Це повинна бути людина яку поважають обидві сторони, та яка не зацікавлена у вирішенні спору на користь жодної із сторін. Медіатор не може приймати рішення стосовно справи – у компетенцію медіатора входить лише налагодження переговорного процесу таким чином, щоб сторони самостійно досягли домовленості.

Навіщо медіатор, якщо можна звернутись до нотаріуса?

Прикладом діяльності медіатора може бути діяльність нотаріуса, який роз’яснює сторонам які збираються підписати договір, але не можуть дійти згоди у якомусь питанні стосовно договору, можливих наслідків для кожної із сторін. Однак на цьому як правило діяльність нотаріуса як медіатора завершується, оскільки нотаріуси сильно регламентовані у своїй діяльності, та не можуть виходити за межі прав наданих їм згідно Закону України «Про нотаріат». Наприклад, нотаріус не може врегулювати спір стосовно розподілу часток у нерухомому майні, або поділі майна подружжя, що розлучається, чи визначенні розміру компенсації, брати участь у складанні мирової угоди між сторонами, тощо. Для вирішення таких питань професійний нотаріус обмежений як професійними обов’язками, так і відсутністю відповідної практики.

Тому, якщо вам необхідно досягнути домовленості у питанні ціни для укладання договору купівлі-продажу, з’ясувати та домовитись щодо питань оформлення договорів чи документів, які підлягають нотаріальному завіренню, вам достатньо буде знайти досвідченого нотаріуса із хорошою репутацією.

В усіх інших випадках, краще залучати для врегулювання професійного адвоката.

Якого адвоката залучати у якості медіатора?

Для якнайкращого владнання конфлікту та досягнення сторонами взаємовигідних домовленостей, краще всього залучати адвоката із яким жодна із сторін не має жодних договірних відносин. В ідеалі, медіатор не повинен бути знайомий із жодною із сторін конфлікту та не є свідком чи учасником судового процесу на боці одного із учасників конфлікту, тощо. При цьому постають додаткові питання: де знайти адвоката? І як можна довіряти незнайомому адвокату? Найпростіше знайти адвоката, для залучення його як посередника у переговорах – це знайти нейтральне адвокатське бюро або об’єднання із хорошою діловою та професійною репутацією, та звернутись до адвоката одночасно обом сторонам. При цьому адвокати, що надають послуги із врегулювання спору, та беруть на себе обов’язок медіатора, заключають одночасно договір із обома сторонами. При укладанні договору на юридичне обслуговування оплата послуг адвоката як медіатора не повинна жодним чином залежати від досягнутому сторонами результату! Тобто винагорода адвоката не повинна залежати від якихось умов, наприклад: «якщо сторони дійдуть згоди, адвокат отримує гонорар у розмірі…» Такі умови договору можуть призвести до того, що адвокат може навіть підсвідомо стати на бік однієї із сторін, якщо буде бачити, що таким чином він зможе переконати учасників конфлікту владнати спір. В ідеалі, для захисту своїх інтересів, кожна із сторін може залучити свого представника (адвоката). В такому випадку основний діалог з врегулювання буде вестись між трьома адвокатами, один з яких виступатиме нейтральною стороною. Такий спосіб є самий затратний, однак і самий надійний.  За умови, що адвокат не має жодних договірних відносин ні з однією із сторін,

В яких випадках варто залучати медіатора до врегулювання спору:

  • Якщо у Вас виник спір із іншою стороною, але ви хочете зберегти відносини, та не вступати із опонентом у тривалі судові тяжби.
  • Якщо ваше спірне питання знаходиться на досудовій стадії, та готується передача матеріалів у суд, але ви не впевнені у досягненні бажаного результату.
  • Якщо справа стосовно вашого спору вже знаходиться на розгляді у суді, однак ви розумієте що жодне рішення суду не принесе сторонам бажаного результату. Така потреба виникає як правило після виснажливої та довготривалої судової тяганини, та коли оптимальний для обох сторін варіант знаходиться поза компетенцією суду.

Які плюси у досудовому вирішенню конфліктів?

  • Можливо зберегти відносини із опонентом;
  • Можливість досягнення оптимального результату, який не завжди можливо досягнути за допомогою судового розв’язання спору;
  • Конфіденційність – при такому врегулюванні спору, до предмету спору залучається мінімальна кількість осіб;
  • Заощадження витрат на судовий процес, сплату судового збору, оплату роботи адвокатів, тощо.

В нашій практиці досудове врегулювання спору є найбільш ефективним методом врегулювання конфлікту між сторонами. Це дійсно швидкий, ефективний та надійний метод, у випадку коли обидві сторони мають тверезе мислення, та розуміють можливі наслідки у подальшому. Звичайно, є ситуації, коли врегулювати відносини можливо лише у судовому порядку, однак практика показує що більшості судових спорів між сторонами можна було би уникнути, і сторони заощадили би значні кошти, якби вони вчасно отримали якісну консультацію та роз’яснення щодо своєї ситуації від незацікавленої сторони. Емоції не найкращий порадник, особливо у сфері правових відносин між особами. Якщо у вас виникла складна ситуація, яка потребує правового врегулювання, не спішіть звертатись до суду, спробуйте звернутись до професіонала – досвідченого адвоката у місті Львів, який допоможе вам та вашому опоненту знайти оптимальний вихід із вашої ситуації.

 

0

Автор публікації

Офлайн 1 рік

admin

3
Коментарі: 1Публікації: 121Реєстрація: 08-08-2016

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація паролю