Як змусити працівника поліції представитись та показати документи

Останнім часом, при спілкуванні з працівниками патрульної поліції, і інших працівників правоохоронних органів, почастішали випадки відмови працівників внутрішніх органів називати своє прізвище, ім’я, по-батькові, а також посаду. У інших випадках, співробітники МВС називають посаду і відмовляються у наданні інформації про П.І.Б. своєї особи.

Також є випадки, коли співробітники органів внутрішніх справ, відмовляються пред’явити посвідчення, або забороняють проводити особі фото- або відеофіксацію такого посвідчення.

При цьому, мотиви відмови таких працівників різноманітні, але в загальному все зводиться до слів «ми не зобов’язані» або «це персональні дані».

Тому, я вирішив написати цю невелику статтю, та звести і підсумувати нормативну базу, яка ДОЗВОЛЯЄ вимагати будь-якій особі, дізнатись прізвище ім’я та по батькові, посаду і номер жетону працівника правоохоронного органу, під час звернення особи до такого працівника, або зверненні працівника до особи.

Отже, працівник поліції, ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ представитись, показати посвідчення, та забезпечити Вам можливість занотувати або зафіксувати інформацію щодо його особи, та посади яку він займає, оскільки:

  1. ч. 3 ст. 18 Закону України «Про національну поліцію»:

Звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

  • Ч. 3 Ст. 20 Закону України «Про національну поліцію»:

На однострої поліцейського розміщується нагрудний знак із чітким зазначенням його спеціального жетона.

Поліцейському заборонено знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню її за допомогою технічних засобів.

Відповідно до Наказу «Про затвердження правил етичної поведінки поліцейських» 09.11.2016  № 1179, яким затверджено ПРАВИЛА етичної поведінки поліцейських, у яких зазначено, що:

Під час виконання службових обов’язків поліцейському заборонено:

знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак (жетон), а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню за допомогою технічних засобів, крім випадків, коли поліцейський виконує службові обов’язки в режимі секретності в установленому законодавством України порядку;

Стосовно проведення фото- та відеофіксації дій працівників поліції, в тому числі фото- або відеофіксації даних посвідчення або жетону працівників органів внутрішніх справ, також застосовується законодавство в частині регулювання збирання та збереження інформації:

За своєю правовою природою проведення громадянами чи журналістами аудіо -, фото – та відеофіксації дій працівників міліції є фактично збиранням і одержанням інформації про діяльність органів державної влади, їх окремих посадових осіб при виконанні покладених на них обов’язків.

Правовідносини пов’язані зі збиранням інформації регулюються положеннями частини 1 статті 10 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод «Кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів». Загальна Декларація прав людини 1948 року в статті 19 закріплює «свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів».

Стаття 34 Конституції України передбачає, що «кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір».

Статтю 302 Цивільного кодексу України, відповідно до якої фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію.

Статтями 7, 9, 24, 25, 43 Закону України «Про інформацію» визначено, що:

  • ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм та джерел одержання інформації;
  • основними видами інформаційної  діяльності  є  створення, збирання,  одержання, зберігання, використання, поширення, охорона та захист інформації.

І НАЙГОЛОВНІШЕ!

Спростування улюбленої тези усіх держслужбовців, працівників поліції та інших «слуг народу», щодо того що їх прізвище, ім’я та по батькові – є персональними даними.

Відповідно до  ст.  5 Закону України «Про захист персональних даних» встановлено, що: «не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень».

Працівник поліції, також займає посаду пов’язану з виконанням функцій держави!

Ну і якщо вже працівник поліції, надав посвідчення, але в будь-який спосіб не дає можливості його сфотографувати або зафільмувати, ви маєте повне право не наводячи камеру телефону, на це посвідчення, та під відео або звукозапис прочитати дані працівника поліції в голос, включаючи номер та серію посвідчення, та в такий спосіб зможете провести фіксацію даних цього працівника.

Відносно фото- та відеозйомки самого працівника поліції, його дій та обличчя, працює правило вказане у статті 5 Закону України «Про захист персональних даних» – при виконанні службових обов’язків, дії, обличчя, та інші дані особи що займає посаду пов’язану з виконанням функцій держави не є персональними даними, та є гласними, а отже ви маєте повне право на проведення такої фото- відеофіксації.

Зберігайте  та поширюйте, щоб Виммогли при потребі швидко знайти цю підбірку законодавства, та нагадати при потребі працівникам поліції, про чинну нормативну базу, якою врегульовано їх діяльність.

0

Автор публікації

Офлайн 8 місяців

admin

3
Коментарі: 1Публікації: 121Реєстрація: 08-08-2016

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація паролю